Fizjoterapeuta Tarnowskie Góry

Dyskopatia

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia to patologiczne zmiany krążka międzykręgowego, które powodują zaburzenie stabilności jądra miażdżystego. Proces ten zwykle rozpoczyna się od powolnej degeneracji pierścienia włóknistego, która z biegiem czasu i współtowarzyszącymi czynnikami ryzyka ulega dalszemu postępowi. Chociaż większość pacjentów wspomina wtedy o uciążliwym bólu w obrębie pleców, to warto pamiętać, że takie dolegliwości mogą być efektem zupełnie innego problemu. Dlatego bez uprzedniego zdjęcia RTG, MR trudno mówić o postawieniu jednoznacznej diagnozy.

Jakie są przyczyny rozwoju dyskopatii?

Dyskopatia w większości przypadków spowodowana jest postępującym procesem starzenia się i współtowarzyszącymi zmianami zwyrodnieniowymi, które wpływają na zmniejszeniu stopnia uwodnienia jądra miażdżystego. Dehydratacja(odwodnienie) centralnej części krążka często pojawia się znacznie wcześniej u osób o niskim poziomie aktywności fizycznej, a także długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej.

Do innych i równie istotnych czynników ryzyka należy zaliczyć:

  • osłabione mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • słabe mięśnie brzucha i problemy z pracą przepony,
  • niewłaściwa technika treningowa i złe wykonywanie ćwiczeń,
  • nieprawidłowa postawa ciała w trakcie czynności dnia codziennego,
  • nieprawidłowa postawa ciała podczas pracy przy biurku oraz źle zorganizowane (nieergonomiczne) stanowisko pracy,
  • niewłaściwa dieta i brak składników odżywczych wspomagających kondycję struktur narządu ruchu,
  • nieskorygowane problemy ze wzrokiem prowadzące do niewłaściwego ustawienia głowy.

Dyskopatia – objawy

Objawem ,który jest prawie zawsze spotykany w przypadku dyskopatii jest silny ból, który w większości przypadków związany jest z konkretną czynnością ruchową i ustawieniem ciała. W związku z tym należy unikać ruchów prowokujących objawy, a jak najczęściej przebywać w pozycji w której objawy są łagodzone. Aktywność ruchowa i zmiana pozycji ciała mogą powodować przesunięcie niestabilnego jądra miażdżystego wewnątrz pierścienia, co powoduje drażnienie struktur przykręgosłupowych. Objawy neurologiczne występują dość często w przypadku dyskopatii. Problemy z czuciem powierzchownym, spadek siły mięśniowej czy nieprzyjemne uczucie mimowolnych skurczów i drętwienia w obrębie kończyn dolnych lub górnych często mogą na dobre upośledzić prawidłowe funkcjonowanie pacjenta w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Dyskopatia-leczenie

Największą rolę w procesie leczenia dyskopatii odgrywa fizjoterapia. Jej zadaniem jest oczywiście przywrócenie prawidłowych warunków anatomiczno-funkcjonalnych u pacjenta i tym samym redukcja bólu. Terapeuta w trakcie stosowania odpowiednich technik mobilizacyjnych stara się przywrócić dysk międzykręgowy na właściwe miejsce . Nadmiernie napięte struktury miesniowo-powieziowe ulegają postępującemu zmniejszeniu napięcia. Osłabione mięśnie (zwłaszcza okolicy pleców i pasm przykręgosłupowych) zostają poddane odpowiedniemu treningowi fizjoterapeutycznemu w celu wzmocnienia ich siły oraz poprawy wytrzymałości. Cały proces powinien być dostosowany indywidualnie dla każdego pacjenta.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest