Fizjoterapeuta Tarnowskie Góry

Dyskopatia

front-view-of-a-caucasian-male-doctor-showing-pres-9JV5UNP.jpg

Co to jest dyskopatia?

Dyskopatia to patologiczne zmiany krążka międzykręgowego, które powodują zaburzenie stabilności jądra miażdżystego. Proces ten zwykle rozpoczyna się od powolnej degeneracji pierścienia włóknistego, która z biegiem czasu i współtowarzyszącymi czynnikami ryzyka ulega dalszemu postępowi. Chociaż większość pacjentów wspomina wtedy o uciążliwym bólu w obrębie pleców, to warto pamiętać, że takie dolegliwości mogą być efektem zupełnie innego problemu. Dlatego bez uprzedniego zdjęcia RTG, MR trudno mówić o postawieniu jednoznacznej diagnozy.

Jakie są przyczyny rozwoju dyskopatii?

Dyskopatia w większości przypadków spowodowana jest postępującym procesem starzenia się i współtowarzyszącymi zmianami zwyrodnieniowymi, które wpływają na zmniejszeniu stopnia uwodnienia jądra miażdżystego. Dehydratacja(odwodnienie) centralnej części krążka często pojawia się znacznie wcześniej u osób o niskim poziomie aktywności fizycznej, a także długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej.

Do innych i równie istotnych czynników ryzyka należy zaliczyć:

  • osłabione mięśnie odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • słabe mięśnie brzucha i problemy z pracą przepony,
  • niewłaściwa technika treningowa i złe wykonywanie ćwiczeń,
  • nieprawidłowa postawa ciała w trakcie czynności dnia codziennego,
  • nieprawidłowa postawa ciała podczas pracy przy biurku oraz źle zorganizowane (nieergonomiczne) stanowisko pracy,
  • niewłaściwa dieta i brak składników odżywczych wspomagających kondycję struktur narządu ruchu,
  • nieskorygowane problemy ze wzrokiem prowadzące do niewłaściwego ustawienia głowy.

Dyskopatia – objawy

Objawem ,który jest prawie zawsze spotykany w przypadku dyskopatii jest silny ból, który w większości przypadków związany jest z konkretną czynnością ruchową i ustawieniem ciała. W związku z tym należy unikać ruchów prowokujących objawy, a jak najczęściej przebywać w pozycji w której objawy są łagodzone. Aktywność ruchowa i zmiana pozycji ciała mogą powodować przesunięcie niestabilnego jądra miażdżystego wewnątrz pierścienia, co powoduje drażnienie struktur przykręgosłupowych. Objawy neurologiczne występują dość często w przypadku dyskopatii. Problemy z czuciem powierzchownym, spadek siły mięśniowej czy nieprzyjemne uczucie mimowolnych skurczów i drętwienia w obrębie kończyn dolnych lub górnych często mogą na dobre upośledzić prawidłowe funkcjonowanie pacjenta w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Dyskopatia-leczenie

Największą rolę w procesie leczenia dyskopatii odgrywa fizjoterapia. Jej zadaniem jest oczywiście przywrócenie prawidłowych warunków anatomiczno-funkcjonalnych u pacjenta i tym samym redukcja bólu. Terapeuta w trakcie stosowania odpowiednich technik mobilizacyjnych stara się przywrócić dysk międzykręgowy na właściwe miejsce . Nadmiernie napięte struktury miesniowo-powieziowe ulegają postępującemu zmniejszeniu napięcia. Osłabione mięśnie (zwłaszcza okolicy pleców i pasm przykręgosłupowych) zostają poddane odpowiedniemu treningowi fizjoterapeutycznemu w celu wzmocnienia ich siły oraz poprawy wytrzymałości. Cały proces powinien być dostosowany indywidualnie dla każdego pacjenta.

Dyskopatia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest