Potoczna nazwa tego schorzenia to ostroga piętowa-daje one uciążliwy i uporczywy ból w okolicy pięty.Często na zdjęciach rentgenowskich można spotkać w tej okolicy wyrośla kostne.Właściwa nazwa tego schorzenia to zapalenie rozcięgna podeszwowego.
Przeciążenie rozcięgna podeszwowego to główna przyczyna powstania tego bolesnego problemu.Rozcięgno podeszwowe to mocna włóknista struna przyczepiająca się na przyśrodkowej stronie guza piętowego,ku przodowi natomiast rozszerza się i dzieli na pięć części-każda do jednego stawu sródstopno-palcowego.Podczas fazy przetoczenie stopy rozcięgno przyjmuje większe obciążenia właśnie po stronie przyśrodkowej.Zbyt duża sztywność oraz mikroprzeciążenia powodują wtórne zwiększone napięcia rozcięgna podeszwowego aż w końcu dochodzi do „wyrwania” przyczepu z guza piętowego. W miejscu naderwanego przyczepu dochodzi do nadbudowy i w ten sposób powstają wyrośla kostne.Długość narośli osiąga około 4-6mm jednak mogą one dochodzić nawet do 20mm.
Leczenie w pierwszym etapie polega na wyrównaniu dysbalansu mięśniowego który wywołał zapalenie scięgna.Często przyczyna znajduje się zupełnie gdzie indziej w zależności od biotypu ciała i życia danego pacjenta.W czasie leczenia wykorzystuje metody terapii manualnej, tensegracji, łańcuchów mięśniowych.Uważam ,że to najważniejsza część leczenia,która na stałe utrwala efekty leczenia zapobiegając nawrotom.
Drugim etapem leczenia jest zastosowanie fizykoterapii w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych ,a także stanu zapalnego.
Następnym etapem jest zastosowanie Kinesiology Tapingu w odpowiedniej aplikacji dla danego pacjenta.Metoda ta pozwala na utrwalenie wcześniejszego leczenia,jednocześnie działa 24h na dobę aż do następnej wizyty.