Fizjoterapeuta Tarnowskie Góry

Częste pytania

Tak. Fizjoterapeci Centrum Rehabilitacji Fizjo-Wysz mogą dojechac do domu pacjenta. Wizyta domowa trwa około 60 minut.W jej trakcie fizjoterapeuta po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania fizjoterapeutycznego dobiera zabiegi odpowiednio dostosowane do wskazan oraz potrzeb pacjenta.W czasie wizyt domowych staramy sie najszybciej jak to mozliwe przywrocic pacjentowi sprawnosc funkcjonalna, aby byl w stanie sam dotrzec na sesje terapeutyczne do naszego Centrum Rehabilitacji.

Zarówno gorset jak i pas stabilizujący są dobrymi środkami leczniczymi w stanie ostrym choroby. Należy jednak dążyć do jak najszybszego odstawienia biernych środków stabilizujących ze względu na wtórne efekty w postaci osłabienia gorsetu mięśniowego. Zbyt długie noszenie gorsetu lub pasa stabilizującego może powodować dolegliwości bólowe po jego nagłym odstawieniu.

Kończyne kilkakrotnie w ciągu dnia układaj na wysoko na klinie. Codziennie powinnaś stosować automasaż. Wskazana jest również codzienna aktywność fizyczna. Bezwględnie należy rękę chronić przed uciskiem(noszenie zbyt ciasnych ubrań, zegarków, biżuterii).Unikaj nadmiernego przeciążania kończyny(zbyt ciężka torebka, torba z zakupami).Nie należy również przegrzewać kończyny(maście rozgrzewające, solarium, opalanie, sauna, gorące kąpiele)

Oczywiście. Odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja w postaci indywidualnie dobranych ćwiczeń,masaży oraz aplikacji Kinesiology Taping poprawia formę ciężarnych oraz pozwala szybciej wrócic do stanu przed ciąży.W przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa w czasie ciąży również możliwe jest podjęcie rehabilitacji.Rehabilitację można również kontynuować w okresie połogu.

Tak. Zapewniamy indywidualne oraz profesjonalne podejście do każdego pacjenta. Na podstawie znanych, sprawdzonych metod fizjoterapeutycznych takich jak Bobath, PNF,Biofeedback przeprowadzamy proces usprawniania pacjenta

Zespół cieśni nadgarstka to stan choroby występujący w przypadku ucisku na nerw pośrodkowy.Najczęstszymi objawami są bóle zarówno w czasie wykonywania czynności jak i bóle spoczynkowe, parestezje, mrowienia oraz drętwienia palców od I do połowy IV. Długotrwale nieleczona choroba prowadzi do osłabienia funkcji ręki oraz osłabienia czucia w zakresie unerwienia nerwu pośrodkowego. Nasze centum oferuje możliwość leczenia zespołu cieśni nadgarstka  za pomocą neuromobilizacji  oraz szeroką gamą zabiegów fizykalnych.

Zespół bolesnego barku to złożony problem ,który może wynikać zarówno z przeciążenia mięśnia, uszkodzenia ściegna lub zapalenie kaletki podbarkowej.Skomplikowana budowa tego stawu może stwarzać zarówno problem w zakresie ruchomości jak i bólu.Od ustalenia przyczyny  bólu zależy metoda leczenia.

Proces odbudowy siły mięśniowej uzależniony jest od kliku czynników. Pierwszym podstawowym jest rodzaj,charakter oraz lokalizacja urazu.Ogólnie przyjęto ,że proces odbudowy siły mięśniowej trwa między 8, a 12 tygodni czyli czterokrotnie dłużej niż jej utrata.

Centrum Rehabilitacji Fizjo-Wysz jest w trakcie nawiązywanie współpracy z grupą Lux-Med. Wtedy też pacjenci posiadający ubezpieczenie zdrowotne w grupie LUX MED lub Medicover będą mogli korzystać z rehabilitacji w naszym Centrum bezpłatnie.

Czy Centrum Rehabilitacji Fizjo-Wysz prowadzi rehabilitację Uro-Ginekologiczną?”

Tak. Jak pokazują najnowsze badania po 80 roku życia na nietrzymanie moczu cierpi 50% kobiet oraz 30 % mężczyzn. Nietrzymanie moczu określane jest jako mimowolne oddawanie moczu prowadzące do opróżniania pęcherza.Nasze Centrum proponuje kilka możliwych zalecanych w tym wypadku terapii-stymulację elektryczną, wykorzystanie metody bioffedback oraz trening mięśni dna miednicy.

Tak. Problemy stawów skroniowo-żuchwowych dotyczą coraz liczniejszej grupy społeczeństwa.Stres,emocje,zgrzytanie zębami oraz aparat ortodontyczny to tylko nie które przyczyny problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Terapia w przypadku dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest w 100% bezbólowa.

Tak. Fizjoterapeuta pracujący w naszym centrum zapozna się z dostępną dokumentacją medyczną.Na jej podstawie będzie w stanie prawidłowo dobrać zabiegi zgodnie ze wskazaniami oraz przeciwskazaniami.

Nie. Jest to spowodowane tym ,że jedna sesja terapeutyczna składa się z wielu pojedynczych zabiegów rehabilitacyjnych dostosowanych do schorzenia pacjenta.Taka forma kompleksowego działania nie mieści się w ramach procedur finansowanych przez NFZ.

Tak. Dolegliwości bólowe kręgosłupa wynikają głównie z przeciążen mięśniowo-powięziowych oraz stawowo-więzadłowych, które wynikają z nieprawidłowego trybu życia. Odpowiednio dobrane i przeprowadzone zabiegi fizykoterapeutyczne w połączeniu z kinezyterapią potrafią przynieść całkowitą ulgę.Centrum Rehabilitacji Fizjo-Wysz zachęca jednak do profilaktycznego udziału w zajęciach rehabilitacyjnych zapobiegających nawrotom dolegliwości.

a)rekonstrukcji więzadeł i scięgien
b)uszkodzenie stawu skokowego,kolanowego
c)dolegliwościach bólowych kręgosłupa
d)operacji kręgosłupa

W każdym z tych przypadków zalecane są 2-3 wizyty rehabilitacyjne w tygodniu. Często jednak w stanie ostrym choroby w przypadku ostrych dolegliwości bólowych wskazane są 4-5 spotkań w tygodniu. W naszym centrum dążymy do jak najszybszego usamodzielnienia pacjenta i ograniczenia wizyt do 1-2 tygodniowo. Należy jednak pamiętać o wykonywaniu zleconych przez fizjoterapeute ćwiczeniach.

Proste ćwiczenia można już wykonywać w pierwszej dobie po operacji.Główne kryteria powodzenia, a tym samym zakończenia rehabilitacji to pełen zakres ruchomości obręczy barkowej, sprawność funkcjonalna kończyny górnej oraz brak obrzęku limfatycznego.

Rehabilitacja po udarze mózgu poprzedzona jest wywiadem oraz badaniem fizjoterapeutycznym. Na ich podstawie fizjoterapeuta dobiera ćwiczenia bazując na podstawie metod specjalnych PNF oraz Bobath ,które wykorzystywane są w pracy z tą grupą pacjentów. Nadrzędnym celem owej rehabilitacji jest samodzielność pacjenta zarówno w zakresie lokomocji jak i funkcjonalości kończyny górnej

W przypadku nieustępujących dolegliwości bólowych,znacznego ograniczenia ruchomości stawu, a także dużych zmian zwyrodnieniowych jedynym zabiegiem powodującym ustąpienie dolegliwości bólowych jest zabieg endoprotezoplastyki. Zabieg ten polega na wszczepieniu nowego stawu.Dzięki produkcji coraz bardziej innowacyjnych endoprotez, które odwzorowują warunki anatomiczne stawu pacjent może wrócić do aktywności fizycznej. Proces rehabilitacji ze względu na nowoczesne endoprotezy znacznie różni się od tego z przed kilku lat-przebiega znacznie szybciej co pozwala wrócic do pełnej sprawności.

Problemy stawu biodrowego to nie tylko jak dotychczas sądzono zmiany zwyrodnieniowe, choroba Perthesa czy dysplazja. Coraz częściej w codziennej praktyce można spotkać pacjentów z ograniczeniem ruchomości stawu biodrowego(szczególnie rotacji oraz zgięcia). Samo ograniczenie ruchomości może nie dawać dolegliwości bólowych natomiast, sasiednie stawy tzn. staw kolanowy oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa może powodować już zmiany przeciążeniowe oraz ból w tej okolicy. Przyczyną tego stanu może wynikać z zaistnienia zespołu FAI(konflikt udowo-panewkowy). Poprzez poprawę zakresu ruchomości korzystając z technik Terapii Manualnej jesteśmy w stanie zlikwidować pierwotną przyczynę, a tym samym uwolnić staw biodrowy jak i sąsiednie staw od przeciążeń.

Tak. Każda osoba zamierzająca pozbyć się nadmiaru kilogramów może podjąć leczenie w naszym centrum. Po przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego charakteru obecnej diety i aktywności fizycznej fizjoterapeuta zaproponuje nowy zbilansowany sposób żywienia oraz dobierze najbardziej odpowiednie ćwiczenia.

Tak.Centrum Rehabilitacji Fizjo-Wysz współpracuje w zakresie świadczeń rehabilitacyjnych z lokalnymi klubami sportowymi.Prowadzimy zarówno rehabilitację prewencyjną jak i pourazową.

Oczywiście. Nasze Centrum prowadzi współpracę z lekarzami różnych specjalizacji  pracującymi m.in w Przychodni Lekarskiej „Usługi Medyczne Śródmieście”. W przypadku braku jasnej diagnozy fizjoterapeuci proszą o konsultację lekarską oraz dodatkowe badania.

Nie. Wszystkie zabiegi w naszym centrum przeprowadzane są bezboleśnie. Ból jest symptomem świadczący o uszkadzaniu tkanki. Jego odczuwanie nie jest konieczne ani wskazane w czasie terapii.

Terapia manualna to metoda badania oraz leczenia stawów obwodowych oraz kręgosłupa. W pierwszym etapie fizjoterapeuta przeprowadza wywiad a następnie badanie polegające na ocenie zakresu ruchomości stawu czynnego biernego, oporze końcowym, badaniu ruchów translatoryczno-akcesorycznych oraz bólu. Na tej podstawi fizjoterapeuta znajduję przyczynę bólu, a następnie dobiera odpowiedni techniki lecznicze