Po wejściu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty pozwala ona pod pewnymi względami, aby fizjoterapeuta dobierał zabiegi dla pacjenta.
Jak wynika z przepisów rozporządzenia zmieniającego począwszy od 1 stycznia 2020. to fizjoterapeuta uprawniony do realizacji wizyty fizjoterapeutycznej (tj. fizjoterapeuta posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie fizjoterapii lub tytuł specjalisty rehabilitacji ruchowej II stopnia, zwany dalej „specjalistą w dziedzinie fizjoterapii”, lub fizjoterapeuta posiadający tytuł magistra, o którym mowa w art. 4 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty, lub fizjoterapeuta posiadający dyplom, świadectwo, lub inny dokument, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 5 lit. b i c tej ustawy, potwierdzający ukończenie studiów drugiego stopnia oraz posiadający co najmniej 3-letnie doświadczenie w zawodzie fizjoterapeuty) ma obowiązek oceny stanu funkcjonalnego pacjenta i na jego podstawie zaplanowania postępowania fizjoterapeutycznego. Wyjątek stanowi skierowanie lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej, który może zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne.
Oznacza to ,że fizjoterapeuta posiadający 3-letnie doświadczenie może sam dokonać badania podmiotowego oraz przedmiotowego oraz na tej podstawie dobrać odpowiednie zabiegi.
Po wejściu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i utworzeniu KIF(Krajowej Izby Fizjoterapeutycznej) każdy fizjoterapeuta musi posiadać prawo wykonywania ,aby móc wykonywać swoją profesję. To czy dany fizjoterapeuta posiada prawo wykonywania zawodu można sprawdzic na stronie https://kif.info.pl/rejestr/
Rejestr pozwala sprawdzić czy dany terapeuta ma prawo tytułować się fizjoterapeutą, ponieważ istnieje duża ilość gabinetów, które działają w tzw. czarnej strefie.