Rehabilitacja Tarnowskie Góry Fizjo-Wysz.pl
Ogromnie szybki rozwój nowoczesnych metod terapeutycznych oraz niezliczona liczba badań nad ich skutecznością pozwala osiągać fizjoterapeutom coraz lepsze wyniki pracy z pacjentami. Niestety niska świadomość społeczna, znikoma liczba informacji w mediach o fizjoterapii, oraz przestarzałe metody terapii finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia powodują ,że pacjenci jako podstawową i najbardziej rozpowszechnioną metodę leczenia uważają masaż. Sam masaż stanowi dobrą metodę terapii nad tkankami miękkimi. Pozwala pozbyć się wielu problemów dotyczących mięśni, powięzi czy więzadeł poprzez lepsze ukrwienie tkanki, a tym samym jej lepsze odżywienie. Masaż jednak nie jest złotym środkiem na wszystkie dolegliwości. Poza masażem warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka metod terapeutycznych z powodzeniem stosowanych wśród terapii pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi.
Jedną z popularnych i szybko rozwijających się metod terapeutycznych jest terapia manualna. Terapia manualna często jest błędnie utożsamiana z kręgarstwem, jednak w przeciwieństwie do terapii manualnej nie posiada ona w źródeł w wiedzy medycznej. Terapią manualną można leczyć zarówno stawy obwodowe jak i kręgosłup. Przed podjęciem terapii fizjoterapeuta przeprowadza wywiad, a następnie dokonuje badania jakości ruchów, zakresu ruchomości w stawach, biomechaniki oraz innych czynników np. bolesności. W czasie leczenia wykorzystywane są liczne techniki mobilizacyjne na staw poddany leczeniu w określonym stopniu zgodnie ze wskazaniami oraz techniki manipulacyjne. Terapia tkanek miękkich polega na usunięciu dysfunkcji i napięć układu mięśniowo-powięziowego. Zanim terapeuta podejmie terapie przeprowadza wywiad oraz badanie funkcjonalne ,a także ocenę układu mięśniowo-powięziowego. Każda z tych metod terapeutycznych powinna być poprzedzona badaniem, a następnie dobrana dla potrzeb pacjenta. Wymienione w artykule metody stanowią jedynie znikomy procent znanych oraz dostępnych metod terapeutycznych stosowanych przez fizjoterapeutów. Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia lekceważy nowe badania, które pokazują wysoką skuteczność wspomnianych metod. Myślę, że jest to jeden z powodów dla których do fizjoterapeutę czeka się obecnie nawet rok. To mit ,że rehabilitacja musi być długotrwała oraz droga-przede wszystkim ma być skuteczna.
Nazywam się Szymon Wyszyński. Jestem magistrem fizjoterapii obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Zajmuje się leczeniem chorób narządu ruchu. W swojej praktyce wykorzystuje do leczenia bardzo skuteczne metodą jaka jest terapia manualna. W tłumaczeniu dosłownym jest to terapia wykonywana rękoma.
Terapia manualna zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń strukturalnych narządu ruchu (stawów, mięśni, nerwów). Dzięki rozbudowanemu schematowi badania różnicującego, fizjoterapeuta jest w stanie za pomocą szczegółowego wywiadu i badania odnaleźć zaburzone struktury, stwierdzić stopień ich uszkodzenia oraz przeanalizować mechanizmy pojawienia się dolegliwości. Terapia manualna to obszar fizjoterapii, którego celem jest leczenie dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, oparte na wnioskowaniu klinicznym i wykorzystujące bardzo specyficzne środki terapeutyczne oraz ćwiczenia lecznicze dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Leczenie polega na zniesieniu dysproporcji i przywracaniu fizjologicznej „symbiozy” pomiędzy stawami, mięśniami i strukturami nerwowymi. Jako leczenie stosowane są techniki: mobilizacji stawów, neuromobilizacje struktur nerwowych, leczenie tkanek miękkich (tj. mięśni, więzadeł, ścięgien), a także medyczny trening funkcjonalny z użyciem urządzeń treningowych dostosowanych do problemów pacjentów.