Fizjoterapeuta Tarnowskie Góry

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego

Operacja wszczepienia do stawu elementu z metalu, porcelany lub tworzywa sztucznego, mająca na celu usprawnienie działania chorego narządu, np. alloplastyka stawu biodrowego lub inaczej endoproteza biodra polega na wszczepieniu sztucznej części lub całego stawu biodrowego w miejsce naturalnego.

Pierwsza doba

W pierwszej dobie po zabiegu wykonuje się ćwiczenia izometryczne oraz czynno-bierne, które obejmują tułów i kończyny dolne.

Trzecia i czwarta doba

Zaleca się kontynuacje ćwiczeń izometrycznych oraz ćwiczeń czynnych .

W trzeciej dobie rozpoczynamy układanie pacjenta w pozycji leżenia na brzuchu w celu zapobiegania powstawania przykurczu w stawie.

Cały czas od pierwszego dnia pacjent powinien wykonywać czynne ćwiczenia oddechowe torem górno-żebrowym i przeponowym przez okres kilku minut minut.

Pionizacja

Rozpoczynamy ją w około pierwszej, drugiej doby po operacji. Pionizujemy chorego kilka razy w ciągu dnia opierając go na kulach łokciowych lub chodziku. Jest to wstępny etap do rozpoczęcia chodzenia.

Pod koniec pierwszego tygodnia od operacji rozpoczynamy stopniowe obciążanie kończyny operowanej zaczynając od 20% masy ciała. Po zdjęciu szwów, które następuje około 14 dnia chory może zacząć w pełni obciążać operowaną kończynę.

Czynne zgięcie w stawie powyżej 70 stopni w drugim tygodniu rehabilitacji uznaje się za dobry wynik.


Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest