Fizjoterapeuta Tarnowskie Góry
Masaż leczniczy polega na wykorzystaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia. W masażu istnieje bardzo wiele technik jednak wszystkie polegają na stosowaniu systematycznych ruchów głaskania, ugniatania, rozcierania lub oklepywania mięśni i innych tkanek miękkich. Stosuje się go najczęściej w celu złagodzenia dolegliwości bólowych. Uznawany jest za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia narządów ruchu i sprawdzi się w przypadku wielu różnych dolegliwości, a efekty jego działania są bardzo szybko zauważalne.
Najczęściej do gabinetu fizjoterapii trafiają pacjenci z bólami szyi kręgosłupa i stawów rąk lub nóg. Masaż pomaga rozluźnić napięte mięśnie oraz złagodzić napięcia psychiczne co powoduje ulgę i uczucie odprężenia. Specjalne rodzaje masaży są wykorzystywane dla pacjentów z obrzękami na przykład po mastektomii, amputacji czy na skutek cukrzycy oraz u kobiet w ciąży w celu zmniejszenia bólu okołoporodowego. Masaż pomaga również zwalczać skurcze łydek i poprawia ukrwienie kończyn dolnych. Może również wpłynąć pozytywnie na problemy w chorobach reumatycznych. Pozwala on na rozluźnienie mięśni znajdujących się wokół stawu, co zmniejsza nacisk powierzchni stawowych wokół danego stawu. Masaż leczniczy pozwala także odprężyć się po całym dniu ciężkiej pracy. Wykonywany regularnie jest idealną profilaktyką zdrowotną dla osób prowadzących siedzący tryb życia.
Masaże lecznicze polecane są osobom, które borykają się z różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi i dyskomfortem w obrębie kręgosłupa, głowy, barków, ramion, czy też nóg. Zastosowanie odpowiednich technik masażu przez wykwalifikowanego masażystę może przynieść bardzo dobre efekty w szczególności u osób, które są długo unieruchomione. W ofercie naszego gabinetu rehabilitacji i fizjoterapii oferujemy masaż klasyczny, terapeutyczny i relaksacyjny. Zabieg wykonywany jest przez terapeutę z wieloletnim doświadczeniem i doskonałą znajomością anatomii ludzkiego ciała, dzięki czemu jego efektywność zauważalna jest przez pacjentów w bardzo krótkim czasie.
Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym odkształcaniu tkanek miękkich. Zabieg ten bardzo często wykonywany jest w kierunku do serca co ma na celu napływ świeżej utlenionej krwi tętniczej. Celem masażu może być relaksacja, efekt leczniczy bądź przygotowanie tkanek do wysiłku coraz częściej praktykowane przez sportowców.
Masaż oddziałuje na następujące tkanki organizmu:
Skóra stanowi zewnętrzną powłokę ciała i jest ściśle powiązana z układem nerwowym dlatego też odbiera ze środowiska bodźce takie jak ciepło, zimno, ból, dotyk. W czasie zabiegu masażu usuwane są obumarłe komórki naskórka. Zabieg ten przyczynia się również do poprawy oddychania skórnego. Wpływa on również na obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych, dzięki czemu z dostarcza tkankom i organom substancji odżywczych, a z drugiej strony usuwa produkty przemiany materii. Masaż leczniczy wpływa również na szybsze wydalanie produktów przemiany materii z mięśni. Po około 5-minutowym masażu zdolność do pracy mięśnia wzrasta 3 – 5-krotnie. Dzięki temu, że wpływa na tkanki znajdujące się w obrębie stawów (tzw. aparat więzadłowo-torebkowy) może poprawić zakresu ruchomości oraz zmniejszenie bólu w obrębie stawu. Masaż poprzez pobudzenie układu krążenia oraz limfatycznego wpływa na lepsze zaopatrzenie tkanek w tlen i substancje odżywcze, a także zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca.
Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli rozcieranie, głaskanie, wyciskanie, przesuwanie, oklepywanie. W czasie masażu odprężamy się i relaksujemy. Odpręża się też nasze ciało, a miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozluźnione. Regularne stosowanie masażu polepsza samopoczucie, po nim odczuwamy mniejsze napięcie w plecach i karku. Masaż klasyczny poprawia wygląd skóry, ponieważ jest ona lepiej dotleniona i ukrwiona.
Wybór odpowiednich technik masażu uzależniony jest od wielu czynników, w tym wieku, płci, masy ciała, ogólnego stanu zdrowia, rodzaju choroby pacjenta oraz celów, jakie stawia sobie masażysta. Dopiero podczas wykonywania masażu leczniczego terapeuta dobiera siłę i czas trwania bodźca, na podstawie reaktywności tkanek na zastosowany bodziec fizyczny. Masaż leczniczy można podzielić na kilka rodzajów:
Na ogół leczniczy masaż wykonuje się w połączeniu z innymi terapiami fizykalnymi, w których wykorzystywane są naturalne czynniki fizyczne, np. ciepło, zimno, promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe, energia mechaniczna i elektryczna, woda, pole magnetyczne i wiele innych.